Recenzja Filmu Gierek (2022)

Edward Gierek był nietuzinkową postacią. Nic więc dziwnego, że podjęto decyzję o ekranizacji jego biografii. Pierwszy klaps padł już w 2020 roku i niemal natychmiast zelektryzowało to polską opinię publiczną, widzów i świat mediów. Doniesienia z planu stały się tematem plotek i przedmiotem ciekawości widzów. W głównego bohatera nowo powstałej produkcji wcielił się Michał Koterski. Żonę Edwarda Gierka, Stanisławę odgrywa z kolei Małgorzata Kożuchowska. Owoce pracy nad filmem ocenił już syn I sekretarza KC PZPR, Adam Gierek, który nie kryje pozytywnych odczuć wobec produkcji.

Recenzja Filmu Gierek

Producent filmu o Edwardzie Gierku zapewnia, że prace nad nim zostały już zakończone i produkcja pojawi się na ekranach kin już w październiku 2020 roku. Obsada filmowa spotkała się w Dąbrowie Górniczej w dokładną 20 rocznicę śmierci I sekretarza KC PZPR. Nie zabrakło producenta Global Studio, reżysera Janusza Iwanowskiego, Jolanty Owczarczyk, a także odtwórców głównych ról, Michała Koterskiego oraz Rafała Zawieruchy.

Sprawdź gdzie oglądać Cały Film Gierek 

Premiera odbywa się również z udziałem syna głównego bohatera filmu, pana Adama Gierka. Po seansie filmowym podzielił się swoim wrażeniem na temat produkcji. Nie krył zachwytu nad kunsztem aktorskim i rzetelnym oddaniem realiów tamtych czasów.

Czytaj również: Top 10 seriali o mafii i kryminalistach, które warto obejrzeć

Czytaj Recenzje Filmu Gierek

Historia przytoczona w filmie „Gierek” obejmuje lata 1970-1982. W tym czasie Edward Gierek piastował urząd I sekretarza KC PZPR i był internowany. Zdaniem twórców mnóstwo czasu zajęło opracowanie sensownego scenariusza, co poprzedziło pierwsze zdjęcia do filmu. Reżyser „Gierka” znał tytułowego bohatera na stopie prywatnej. Znajomość tego człowieka pozwoliła Januszowi Iwanowskiemu oddać w pełni jego charakter i odczucia. Adam Gierek nie brał żadnego udziału w powstaniu filmu. Nie konsultował z twórcą kształtu scenariusza. Po raz pierwszy zetknął się z produkcją o ojcu w dniu jego premiery i nie krył pełnego podziwu dla produkcji. Obraz wykreowany przez Janusza Iwanowskiego oglądał z zapartym tchem. Odtwórca roli Edwarda Gierka, Michał Koterski zyskał pełen poklask ze strony syna głównego bohatera.  Jego zdaniem, poradził sobie znakomicie.

Zwiastun Filmu Gierek

Za scenariusz filmowy odpowiada kilka osób. Są to Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki i Rafał Woś. Reżyserią zajmowali się z kolei twórcy filmu „Proceder”, Michał i Wojciech Węgrzynowie. Prace nad produkcją odbywały się w Dąbrowie Górniczej, Katowicach,  Ustroniu, Zawierciu i w Pałacu Kultury i Nauki. Wśród aktorów biorących udział w pracach nad filmem wystąpili wspomniani wcześniej Michał Koterski, Rafał Zawierucha i Małgorzata Kożuchowska. Nie zabrakło również Cezarego Żaka, Jana Frycza, Krzysztofa Tyńca, Natalii Lesz i Klaudii Halejcio.

Czytaj więcej: Ranking najlepszych filmów z 2021 roku

Tytułowy bohater filmu „Gierek” był postacią niezwykle kontrowersyjną. Był odpowiedzialny za zaciągnięcie niebotycznego długu zagranicznego, co popchnęło za sobą poważny kryzys ekonomiczny. Pomimo iż był postacią nietuzinkową, świat kina konsekwentnie o nim milczał. Niszę tę postanowili wypełnić Janusz Iwanowski, Global Studio i Jolanta Owczarczyk.

Film Gierek materiał prasowy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *