Ranking najlepszych filmów z 2021 roku

Pomimo utrudnień spowodowanych pandemią i tak ukazało się wiele nowych i ciekawych pozycji filmowych.

Które z nich zasłużyły na miano najlepszych filmów zeszłego roku?

Sprawdź listę i dowiedz się, jakie tytuły powinieneś dodać na swoją listę „do obejrzenia”.

Zestawienie nie jest listą wszystkich filmów, które powstały na całym świecie, a jedynie filmów, które trafiły do dystrybucji w Polsce (pomiędzy 01.01.2021 a 31.12.2021). Ponadto ranking nie obejmuje tylko filmów kinowych, ale także te, do których dostęp mieli lub nadal mają użytkownicy różnych platform streamingowych oraz serwisów VOD.

Lista nie została sporządzona przez krytyków filmowych, a przez miłośników kina. Co za tym idzie, z rankingiem można polemizować. Jednakże każdy film w nim zawarty (nawet jeśli nie najwybitniejszy) zasługuje na odrobinę uwagi, a może akurat zostanie Twoim ulubionym?

Top 19 filmów z 2021 roku

 1. Nie patrz w górę

Film, który wzbudził ogrom, przeróżnych emocji, nadal na językach wielu osób. Niekiedy niezrozumiały i niedoceniony, nie należy do grupy filmów lekkich i przyjemnych. Film ukazuje losy astronomów, którzy bezskutecznie próbują ostrzec ludzkość przed nadchodzącą zagładą. Adam McKay – reżyser, stworzył bezlitosną satyrę, która uderza w aktualne standardy.

 1. Spider-Man: Bez drogi do domu

Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku. Dlaczego więc dopiero na 18 miejscu? Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że ukazał się pod koniec roku. Tom Holland w roli superbohatera ma kolejne nie lada wyzwanie – wraz z przyjaciółmi ma rozpocząć studia… Jednak, jak to bywa w świecie super bohaterów, nic nie może być takie proste. Motyw multiwersum? Cała gama superbohaterów i złoczyńców z różnych światów i lat? Jak najbardziej! Film pełen akcji, budzący wspomnienia, a nawet wyciskający łzy, takie wrażenia towarzyszyły fanom Marvela podczas oglądania.

 1. Minari

Banał, który obejrzycie i szybko zapomnicie? Nic bardziej mylnego. Jest to film subtelny, niepozorny, niełatwy. Myśli natury egzystencjalnej, marzenia, katastrofy, a do tego postrzeganie świata oczami koreańskich imigrantów. Dodatkowo portret małżeńskiej dynamiki, niezbadane koleje losu – negatywne, jak i pozytywne. Wszystko to znajdziecie właśnie w tej produkcji.

 1. Judasz i Czarny Mesjasz

Historia wielu wzlotów i upadków, interpretowana na wiele sposobów. Metafora walki dwóch społeczeństw – socjalistycznych i kapitalistycznych. Opowieść o informatorze FBI, który wkrada się do szeregów Czarnych Panter, jest dynamiczna i ważna społecznie, nie jest to kolejny film z serii „ważny, ale nudny”.

 1. Eternals

Opowieść o Eternals, czyli o przedwiecznej rasie nieśmiertelnych istot, które w tajemnicy żyją na Ziemi od tysięcy lat. Poznajemy kolejne, nowe Uniwersum Marvela. Fani zachwyceni, wielu uważa, że to najlepszy film Marvela tego roku. Mimo że jest to film rozrywkowy, akcji, to porusza ważne tematy i w sposób przystępny tłumaczy bardzo skomplikowane sprawy.

 1. „Aida”

Wiele wskazuje na to, że jest to najbardziej wstrząsający film kilku ostatnich lat. Masakra w Srebrenicy i wkroczenie oddziałów serbskich ukazana oczami tłumaczki ONZ, która za wszelką cenę próbuje ocalić swoją rodzinę. Rzeź, która została wypchnięta poza kadr, ludobójstwo i ludzka tragedia. Film dla widzów o mocnych nerwach.

 1. „Ojciec”

Film o demencji, bardzo intymny i ukazujący tragedię jednostki, która spada na samo dno, poprzez utratę kontroli nad wspomnieniami, czy też poczucia czasu. Niebanalny i zagmatwany, widz sam traci orientację. Całość dopełnia niebanalna obsada złożona m.in. z Anthonego Hopkinsa, czy Olivii Colman.

 1. „Wcielenie”

Horror, który na początku wydaje się jednym z wielu. Jednak kryje on w sobie kilka wgniatających w fotel zwrotów akcji. Nieprzewidywalny film opowiadający o losach kobiety, która doświadcza makabrycznych wizji morderstw, co gorsza, okazuje się, że to nie tylko wizje…

 1. „Palm Springs”

Pętla czasowa, która więzi dwóch gości weselnych. Pomiędzy skazaną na siebie dwójka ludzi zaczyna pojawiać się jakieś głębsze uczucie. Komedia romantyczna pomieszana z dramatem egzystencjalnym daje bardzo ciekawy efekt i zapada w pamięć.

 1. Na rauszu

Film o alkoholizmie? Nic bardziej mylnego, mimo że zarys fabuły kieruje nas tak, abyśmy właśnie tak pomyśleli. Czworo nauczycieli zaczyna testować pewną metodę alkoholową, dzięki której ma polepszyć się ich jakość życia. Komediodramat opowiadający o szukaniu utraconego w monotonii szczęścia.

 1. „West Side Story”

Musical o miłości dwójki nastolatków na tle nowojorskich wojen gangów. Brzmi ciekawie? Nowe muzyczne arcydzieło dopieszczone w każdym detalu. Oryginalna historia z początku lat 60. XX wieku w swojej nowej odsłonie, przepisana na współczesne realia na pewno skradnie serca nawet najbardziej wymagających widzów.

 1. „Mitchellowie kontra maszyny”

Rodzinny komediodramat, który powstał dzięki bardzo ciekawej współpracy twórców „LEGO® PRZYGODY” i „Wodogrzmotów Małych. Historia o dysfunkcyjnej rodzinie, która próbuje przepracować swoje problemy podczas nierównej walki ze złą sztuczną inteligencją.

 1. Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun

Po śmierci cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu zespół redakcyjny spotyka się, aby napisać nekrolog. Film podzielony jest na cztery różne opowieści, które są wspomnieniami o zmarłym. Film otulony pięknymi sceneriami, malowniczymi obrazami i kontrastującymi ze sobą kolorami. Ciągłe balansowanie pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Kino dla widzów, którzy chcą obejrzeć sztukę, a nie film.

 1. Psie pazury

Jane Campion powraca z nową produkcją. Westernowe wzorce męskości w subtelnym pojedynku charakterów na tle niezadowolonej żony, zbuntowanego dziecka i bardzo nieprzystępnego środowiska. Film możemy oceniać w kategoriach dramatu psychologicznego, ale także thrillera ze zwrotem akcji. Film perfekcyjnie pokazujący, jak bardzo mylące bywają pozory.

 1. Legion samobójców: The Suicide Squad

Humor na pograniczu dobrego smaku wraz z fantastyczną ścieżką dźwiękową dostarczą niezapomnianych wrażeń. Najgorsi superzłoczyńcy, supertajne i superszemrane jednostki? To wszystko, a nawet więcej w najnowszym filmie Jamesa Gunna.

 1. Sound of Metal

Kręta opowieść o losach pewnej pary, która musi zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami życia, które wywrócą ich codzienność do góry nogami. Historia o tym, jak jedno wydarzenie rozpoczyna lawinę kolejnych i kolejnych, nie koniecznie przyjemnych wydarzeń.

Zostały już tylko miejsca na podium, najbardziej wyczekiwane tytuły, które czym prędzej trzeba nadrobić, jeśli jeszcze ich nie widzieliście.

Oto trzy pierwsze miejsca w rankingu:

 1. Obiecująca. Młoda. Kobieta

Materiał na komedię? Niestety, ale ta historia opowiada o zupełnie nieśmiesznych sytuacjach. Tragiczne wydarzenia przekreślają przyszłość głównej bohaterki – Cassandry. Kobieta chce się zemścić na ludziach, którzy stają na jej drodze. Film trudny, rozliczający się z kulturą gwałtu. Systemowe nierówności, czy podwójne standardy to fundamenty tego dzieła. Cukierkowe scenografie mogą zmylić, jednak nie jest to komedia romantyczna, a dramat połączony z kryminałem.

 1. Diuna

Film sci-Fi z fenomenalną obsadą wyreżyserowany przez Denisa Villeneuvea i z wieloma nagrodami i nominacjami do nagród. Dopracowana w najmniejszych szczegółach wizja, subtelna akcja i klimat wciągnie nawet najbardziej wymagających widzów. Film opowiada o szlachetnym rodzie Antrydów, który przybywa na Diunę. Diuna z kolei jest źródłem najcenniejszej we wszechświecie substancji…

 1. Licorice Pizza

Na tle wielkich zmian kulturowych rozwija się zauroczenie dwóch nastolatków mieszkających w LA. Nieoczywisty portret lat 70. raczej burzliwy, a nie wyzwolony. Piękne ujęcia i piękna opowieść tworzą parę idealną. Czuła historia o dojrzewaniu i miłości słodko-gorzkiej. Luźna, a zarazem mistrzowska filmografia.

I to koniec top 19 najlepszych filmów 2021 roku. Na pewno warto obejrzeć każdy z nich, ale pamiętajmy, że nie są to jedyne świetne produkcje zeszłego roku. O wiele dłużej można by wymieniać tytuły interesujących filmów, ale to te z powyższej listy zapadły widzom w pamięć najbardziej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *